دسترسی سریع

گروه مهندسی بیوسیستم

 گروه مهندسی بیوسیستم در سال 1386 در دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان با نام گروه مهندسی مکانیک ماشین‌های کشاورزی و با جذب دانشجو در مقطع کارشناسی تاسیس گردید. در سال 1391 با راه‌اندازی مقطع کارشناسی ارشد، گام‌های اولیه جهت توسعه تحصیلات تکمیلی و ارتقاء فعالیت‌های پژوهشی گروه برداشته شد.

همزمان با ایجاد تغییرات گسترده در سرفصل رشته‌های مرتبط با ماشین‌های کشاورزی، در سال 1392 نام گروه به مهندسی بیوسیستم تغییر یافت. در حال حاضر این گروه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم با گرایش‌های طراحی ماشین‌های کشاورزی و فناوری‌ پس از برداشت به آموزش دانشجویان می‌پردازد. توسعه رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم در گرایش‌ انرژی‌های تجدیدپذیر در سطح کارشناسی ارشد و گرایش طراحی ماشین‌های کشاورزی در سطح دکتری تخصصی و نیز تاسیس رشته‌های مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی در سطح کارشناسی ارشد و مهندسی ماشین‌های صنایع غذایی در سطح کارشناسی، از اهداف میان‌مدت این گروه است.
وجود امکانات مناسب در کارگاه‌‌ها و آزمایشگاه‌های گروه و نیز بهره‌مندی از کادر هیات علمی مجرب و برجسته، این امکان را به وجود آورده است تا گروه مهندسی بیوسیستم دانشگاه کردستان در آینده‌ای نزدیک در زمره گروه‌های برتر در کشور قرار گیرد.
معرفی رشته
مهندسی مکانیک بیوسیستم، دربرگیرنده مجموعه‌ای از علوم و فناوری‌های نوین در زمینه طراحی، ساخت و ارزیابی ماشین‌های کشاورزی، استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر در صنعت کشاورزی و طراحی سامانه‌ها و خطوط تولید و فرآوری مرتبط با بخش کشاورزی و تولید مواد غذایی است. 
هدف از تعریف این رشته، تربیت متخصصینی است که با یادگیری علوم و فنون مرتبط توانایی لازم در خصوص طراحی، ساخت و بهینه‌سازی ماشین‌های کشاورزی، توسعه کشاورزی دقیق و طراحی و پیاده‌سازی سامانه‌های مرتبط با انرژی‌های تجدید‌پذیر و فناوری‌های پس از برداشت محصولات کشاورزی و مواد غذایی را دارا باشند.   
در حال حاضر، رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم دارای سه گرایش طراحی ماشین‌های کشاورزی، انرژی‌های تجدیدپذیر و فناوری پس از برداشت است.