دسترسی سریع

گروه مهندسی شیمی

گروه مهندسی شیمی دانشگاه کردستان از سال 1387 آغاز به فعالیت نموده است. در حال حاضر در گروه مهندسی شیمی 150 دانشجو در مقطع کارشناسی و 36 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند. اولین دوره از دانشجویان این رشته در مقطع کارشناسی ارشد در اسفند ماه 1389 فارغ‌التحصیل شدند.

 
رشته مهندسی شیمی فن تبدیل مواد خام اولیه کم ارزش به محصولات متنوع با ارزش در مقیاس صنعتی است. در واقع این حوزه تخصصی اصول اساسی علوم شیمی، فیزیک، ریاضی و اخیراً بیولوژی را در سایه علم اقتصاد به هم می‌آمیزد و شالوده‌ایی برای طراحی کلیه تجهیزات مختلف فرایندی به منظور تبدیل مواد خام اولیه به محصولات متنوع شیمیایی مورد نیاز جامعه ارائه می‌نماید.
 
به جرات می‌توان گفت رشته مهندسی شیمی جزء رشته‌های استراتژیک در هر کشوری محسوب می‌شود، زیرا این حوزه تخصصی با تولید محصولات با ارزش در مقیاس گسترده مستقیماً با تولید کلان ثروت در جامعه سر و کار دارد. این عامل رمز توسعه پایدار اقتصادی در هر کشوری محسوب میشود. خصوصاً در کشور مستعدی نظیر ایران که سرشار از منابع متنوع آلی و معدنی است.
 
یک تفاوت بنیادی و اساسی میان رشته مهندسی شیمی با رشته شیمی محض وجود دارد؛ رشته شیمی به دنبال توضیح خصوصیات مختلف مواد در مقیاس ملکولی می‌باشد. در این حوزه، هدف، شناسایی مواد جدید و سنتز ترکیبات سودمند در مقیاس آزمایشگاهی می‌باشد. اما در رشته مهندسی شیمی هدف تولید محصولات متنوع مورد نیاز جامعه بشری در مقیاس صنعتی است. برای تحقق پیدا نمودن چنین هدف بزرگی میبایستی ابتدا فرایند تولید محصول مورد نظر شناسایی شود. بعد از مشخص شدن فرایند میبایستی کلیه تجهیزات و دستگاههای مورد نیاز فرآیند با دقت بسیار بالا طراحی شوند. 
دروس

مهمترین دروس این رشته عبارتند از: موازنه جرم و انرژی، ترمودینامیک، مکانیک سیالات، انتقال حرارت، انتقال جرم، طراحی راکتورهای شیمیایی، عملیات واحد، کنترل فرایند، و اقتصاد کارخانه. همچنین در این رشته به دروس مختلف ریاضی توجه ویژه‌ای می‌شود.

بازار کار و مرکز فعالیت مهندسان شیمی
با توجه به ماهیت رشته مهندسی شیمی، فارغ‌التحصیلان این رشته در دامنه گسترده‌ای از صنایع شیمیایی مختلف از صنایع تبدیلی و غذایی گرفته تا پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و اصولاً هر جایی که یک فرایند جداسازی و تبدیل به انجام می‌رسد، می‌توانند مشغول به کار شوند. 
با توجه به ذخایر غنی و عظیم مواد آلی و معدنی مختلف در کشور و توجه ویژه به گسترش روز افزون صنایع شیمیایی در کشور و اهمیت همه جانبه این صنایع در توسعه اقتصادی ایران، چشم انداز امید بخشی برای این رشته در آینده وجود خواهد داشت. بنابراین با توجه به ماهیت کاملاً کاربردی این رشته و نیازهای روز افزون جامعه، رشته مهندسی شیمی یکی از رشته های تحصیلی با بازار کار مطلوب به حساب می‌آید.
زمینه‌های تحقیقاتی گروه مهندسی شیمی

  • الکتروریسی و تولید نانوالیافهای پلیمری
  • ساخت کاتالیزورهای هتروژن
  • مدلسازی و شبیه‌سازی فرایند کمپوستینگ
  • تصفیه پساب‌های صنعتی و خانگی به روش بیولوژیکی
  • شبیه سازی فرایندهای شیمیایی و بیولوژیکی به روش CFD
  • مدلسازی فرآیندهای شیمیایی
  • استخراج فوق بحرانی