دسترسی سریع

گروه مهندسی شیمی

گروه مهندسی شیمی دانشگاه کردستان از سال 1387 آغاز به فعالیت نموده است. در حال حاضر درگروه مهندسی شیمی دانشجویان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند. اولین دوره از دانشجویان این رشته در مقطع کارشناسی ارشد در اسفند ماه 1389 فارغ‌التحصیل شدند.
 
رشته مهندسی شیمی Chemical engineering فن تبدیل مواد خام اولیه کم ارزش به محصولات متنوع با ارزش در مقیاس صنعتی است. در واقع این حوزه تخصصی اصول اساسی علوم شیمی، فیزیک، ریاضی و اخیراً زیست شناسی را در سایه علم اقتصاد به هم می‌آمیزد و شالوده‌ایی برای طراحی کلیه تجهیزات مختلف فرآیندی به منظور تبدیل مواد خام اولیه به محصولات متنوع شیمیایی مورد نیاز جامعه ارائه می‌نماید.
به جرات می‌توان گفت رشته مهندسی شیمی جزء رشته‌های استراتژیک در هر کشوری محسوب می‌شود، زیرا این حوزه تخصصی با تولید محصولات با ارزش در مقیاس گسترده مستقیماً با تولید کلان ثروت در جامعه سر و کار دارد. این عامل رمز توسعه پایدار اقتصادی در هر کشوری محسوب میشود. خصوصاً در کشور مستعدی نظیر ایران که سرشار از منابع متنوع آلی و معدنی است.
یک تفاوت بنیادی و اساسی میان رشته مهندسی شیمی با رشته شیمی محض وجود دارد؛ رشته شیمی به دنبال توضیح خصوصیات مختلف مواد در مقیاس ملکولی می‌باشد. در این حوزه، هدف، شناسایی مواد جدید و سنتز ترکیبات سودمند در مقیاس آزمایشگاهی می‌باشد. اما در رشته مهندسی شیمی هدف تولید محصولات متنوع مورد نیاز جامعه بشری در مقیاس صنعتی است. برای تحقق پیدا نمودن چنین هدف بزرگی میبایستی ابتدا فرآیند تولید محصول مورد نظر شناسایی شود. بعد از مشخص شدن فرآیند میبایستی کلیه تجهیزات و دستگاههای مورد نیاز فرآیند با دقت بسیار بالا طراحی شوند.
اشخاص
فرانک اخلاقیان طاب
فرانک اخلاقیان طاب مدیر گروه
گروه مهندسی شیمی استادیار
fr.akhlaghian [at] uok.ac.ir
دپارتمان مهندسی شیمی - اتاق 216 -
رزا گل بندی کارشناس گروه مهندسی شیمی و مسئول آزمایشگاه های گروه
r.golbandi@uok.ac.ir 3384