دسترسی سریع

واحد فناوری اطلاعات دانشکده منابع طبیعی

علی آزادیخواه
علی آزادیخواه مسئول واحد فناوری اطلاعات دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی
a.azadikhah [at] uok.ac.ir -
-
وظایف و اهداف

واحد IT دانشکده کار نصب و راه‌اندازی کلیه سیستم‌های سایت‌های نامبرده اعم از نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و نگهداری و بروزرسانی این سیستم‌ها را بر عهده دارد، و اکثر تعمیرات سخت‌افزاری سیستم‌ها در این واحد انجام می‌شود. ضمنا پشتیبانی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کلیه سیستم‌های اساتید و کارکنان و آزمایشگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی مجهز به سیستم  و کلیه سایت‌های دانشکده هم در این واحد انجام می‌گیرد.

پشتیبانی شبکه دانشکده و نگهداری از آن شامل رفع مشکل کابلی و نودها و اتصالات اینترانت و اینترنت و پشتیبانی شبکه سایت‌ها و نودهای آن و رفع مشکلات آن و نصب و راه‌اندازی تمام نرم‌افزارهای مورد نیاز دانشجویان و اعضای هیات علمی و کارکنان از وظایف این واحد است. نصب و راه اندازی سیستم انبارداری دانشکده و سیستم اتوماسیون اداری برای کلیه کاربران دانشکده از دیگر وظایف واحد IT است.

پشتیبانی از سرویس‌های اتوماسیون کاربران و انباری دانشکده هم انجام می‌پزیرد.

مهم‌ترین سرویس‌های که واحد IT دانشکده به دانشجویان و اساتید و کارکنان ارائه می‌نماید:

 • پشتیبانی و رفع نقص سرویس اتوماسیون اداری برای اساتید و کارکنان.
 • پشتیبانی، نصب و راه‌اندازی سرویس انبارداری دانشکده.
 • پشتیبانی و ایجاد ایمیل دانشگاهی جهت اساتید و کارکنان دانشکده.
 • پشتیبانی و ایجاد اکانت اینترنت جهت دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشکده.
 • پشتیبانی و ایجاد اکانت اینترنت جهت اساتید و کارکنان دانشکده.
 • پشتیبانی و ایجاد ایمیل دانشگاهی جهت دانشجویان تحصلات تکمیلی دانشکده.
 • پیکربندی، ایجاد و بروزرسانی پورتال دانشکده.
 • نصب و پشتیبانی آنتی‌ویروس مورد استفاده دانشگاه کردستان برای کلیه سیستم‌های کارکنان و اساتید و دانشجویان.

اهداف آینده واحد IT دانشکده

توسعه شبکه کابلی و پورتال  دانشکده و همچنین نصب و راه‌اندازی شبکه wireless دانشکده جهت دسترسی سریع کاربران دانشکده به اینترنت و تهیه مستندات شبکه مطابق پروتکل‌های دانشگاه کردستان می‌باشد.

در این واحد خدمات موردنیاز کاربران بنا به سطح دسترسی به آن‌ها ارائه می‌شود که در همین راستا دانشکده کشاورزی داری چهار سایت جهت خدمات آموزشی و پژوهشی به دانشجویان و اساتید دانشکده می‌باشد که به شرح ذیل است:
 • سایت آموزشی: که این سایت مجهز به ویدئو پروژکتور و تعداد 29 سیستم جهت برگزاری کلیه کلاس‌های آموزشی درسی و دوره‌های آموزشی خارج از درس دانشجویان می‌باشد. و روش کار با نرم‌افزارهای آموزشی موردنیاز دانشجویان در این سایت تدریس می‌شود و سایت متصل به شبکه دانشگاه و دارای شبکه Wireless می‌باشد.
 • سایت تحصیلات تکمیلی: این سایت جهت امور پژوهشی دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشکده می‌باشد و تعداد زیادی سیستم با نرم‌افزارهای موردنیاز دانشجویان در این سایت جهت استفاده دانشجویان و استفاده از اینترنت وجود دارد و دارای شبکه Wireless می‌باشد.
 • سایت اینترنت دانشجویان کارشناسی ویژه آقایان: سایت متصل به شبکه دانشگاه و شبکه اینترنت و دارای شبکه Wireless جهت استفاده دانشجویان کارشناسی می‌باشد.
 • سایت اینترنت دانشجویان کارشناسی ویژه خانم‌ها: سایت متصل به شبکه دانشگاه و شبکه اینترنت و همچنین دارای شبکه Wireless جهت استفاده دانشجویان کارشناسی می‌باشد.
واحد IT اقدام به توسعه شبکه Wireless دانشکده نموده و کلیه واحدها و بخش‌های دانشکده در حال حاضر دارای شبکه Wireless فعال بوده و کاربران از این شبکه جهت ارتباطات اینترنتی استفاده می‌نمایند. و همچنین در سایت‌های دانشکده و قسمت اتاق اساتید و کارکنان و آمفی‌تئاتر و قسمت‌های از راهروها و محوطه دانشکده شبکه Wireless فعال و مورد استفاده کاربران می‌باشد.
در این واحد پشتیبانی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری کلیه سیستم‌های کاربران اعم از سیستم‌های سایت‌ها و سیستم اساتید و کارکنان انجام می‌شود و همچنین پشتیبانی از شبکه کابلی (Wire) و رفع نقص و اشکال هم بر عهده دارد.
ایجاد اکانت جهت استفاده از اینترنت دانشگاه برای کلیه کاربران و ایجاد ایمیل دانشگاهی و پشتیبانی و رفع اشکال مربوط به سرویس‌های نامبرده توسط این واحد انجام می‌پذیرد.