دسترسی سریع

بدنه خبر

دانشگاه کردستان / پورتال اخبار / بدنه خبر
سومین جلسه مشترک دانشگاه کردستان و دانشگاه آویرو پرتغال در حوزه هنر،‌ ادبیات وعلوم‌ انسانی برگزار شد
دوشنبه، 9 تیر 1399
سومین جلسه مشترک دانشگاه کردستان و دانشگاه آویرو پرتغال در حوزه هنر،‌ ادبیات وعلوم‌ انسانی برگزار شد
در ادامه جلسات مشترک دانشگاه کردستان و دانشگاه آویرو پرتغال، سومین جلسه مجازی با حضور تعدادی از مسؤولین و نمایندگان گروه‌های آموزشی دو دانشگاه در حوزه هنر، ادبیات و علوم‌ انسانی برگزار شد. این جلسه در راستای شناسایی پتانسیل‌های علمی، آموزشی و پژوهشی دو دانشگاه در این حوزه‌ها و بررسی امکان برقراری همکاری‌های مشترک در قالب برگزاری دوره‌ها، همایش‌‌ها، انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک و برنامه تبادل دانشجو، استاد و کارمند در روز چهار‌شنبه مورخ 99/04/04 از ساعت 13:00 تا 15:00 برگزار گردید.

در این جلسه، مدیر امور بین‌الملل، مدیر دانشجویان بین‌الملل، رئیس دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، معاون پژوهشی دانشکده زبان و ادبیات، رئیس پژوهشکده کردستان شناسی، کارشناسان امور بین‌الملل، نمایندگان گروه‌های آموزشی دانشکده علوم انسانی و اجتماعی ( علوم تربیتی، روانشناسی، علوم اقتصادی، مدیریت بازرگانی و جامعه‌شناسی)، دو نماینده از دانشکده هنر و معماری، دو نماینده از دانشکده ادبیات و زبان و یک نماینده از گروه فیزیک دانشکده علوم پایه و مهندسی بیجار حضور داشتند. 

 همانند دو جلسه اول مابین دو دانشگاه، در ابتدا مدیران جلسه دکتر قباد شفیعی مدیر امور بین‌الملل دانشگاه و دکتر نیال پاور مسوول بین‌المللی‌سازی دانشگاه آویرو به معرفی شرکت‌کنندگان در جلسه پرداختند و سپس توضیحاتی در مورد ظرفیت‌های علمی پژوهشی دو دانشگاه ارایه نمودند. دکتر شفیعی با اشاره به پتانسیل‌های موجود در دانشگاه کردستان بر همکاری‌های دو دوجانبه در زمینه پروژه‌های بین‌المللی اروپایی تاکید کردند. دکتر پاور نیز با اظهار خوش‌بینی از وجود بسترهای علمی مشترک دو دانشگاه خبر داد. در ادامه نمایندگان گروه‌های آموزشی دو دانشگاه به معرفی توانمندی‌ها، رشته‌ و گرایش‌های موجود، آزمایشگاه‌ها و تجهیزات، گروه‌های پژوهشی و اعضای هیات علمی حوزه خود پرداختند.
دکتر نعمت اله عزیزی استاد علوم تربیتی دانشگاه کردستان پس از معرفی رشته‌های ارایه شده در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری، با اشاره به قدمت و کیفیت آموزشی بالای گروه علوم تربیتی در سطح کشور و همکاری‌های بین‌المللی صورت گرفته با کشورهای فنلاند و انگلستان از پتانسیل بالای گروه علوم تربیتی در خصوص همکاری‌های مشترک خبر دادند. همچنین ایشان چند پروژه مشترک در راستای مطالعه  نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های دو کشور تحت حمایت برنامه اراسموس را پیشنهاد دادند.
 
دکتر احمد سهرابی به نمایندگی از گروه روان‌شناسی دانشگاه توضیحاتی در خصوص رشته‌-گرایش‌های ارایه شده در دانشگاه کردستان و همچنین زمینه‌های همکاری مشترک ارایه نمودند. دکتر پاور نیز با معرفی گروه آموزش و روان‌شناسی دانشگاه آویرو، پتانسیل‌های موجود در موضوعاتی از قبیل  فلسفه یادگیری و روان‌شناسی یادگیری را برشمردند. 
 
در ادامه، دکتر صالح محمدی عضو هیات علمی گروه مهندسی معماری به معرفی دانشکده هنر و معماری پرداختند. ایشان با اشاره به پروژه‌ها و همکاری‌های بین‌المللی دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان با مراکز علمی کشورهای اتریش و هلند از توسعه همکاری‌های دوجانبه استقبال نمودند. دکتر محمدی بر تداوم جلسات در سطح گروه‌های آموزشی و ارتباطات اعضای هیات علمی دو دانشگاه تاکید نمودند. دکتر پاور نیز با اشاره به پروژه‌های نظیر شهر هوشمند، سیستم‌های انرژی پایدار از امکان همکاری دو دانشگاه در موضوعات مذکور خبر داد.
 
  دکتر مارلن آمریم از گروه اقتصاد، مدیریت، مهندسی صنایع و توریسم ضمن استقبال از برگزاری جلسات مشترک دو دانشگاه، توضیحاتی در خصوص امکان همکاری‌های دوجانبه در زمینه دانشجویان پسادکتری ارایه نمودند. ایشان با اشاره به ماهیت بین رشته‌ای بودن گروه، تجارب اعضای هیات علمی در انجام پروژه‌های بین‌المللی و تعامل با دانشجویان ایرانی نسبت به امکان همکاری در حوزه‌های مختلف اظهار امیدواری کردند. دکتر پاور در ارتباط با فاند دانشجویان پسادکتری تصریح کردند در حال حاضر حمایت مالی در این خصوص موجود نیست اما با ادامه همکاری‌های دوجانبه و ایجاد فرصت‌های تحقیقاتی توسط اساتید دو دانشگاه در آینده این امر میسر خواهد شد. 
 

از طرف دانشگاه کردستان دکتر فاتح حبیبی مدیر گروه علوم اقتصاد آماری از تعداد اعضای هیات علمی، دانشجویان و حوزه‌های مطالعاتی این گروه ارایه نمودند. ایشان بر وجود پتانسیل همکاری در حوزه علوم اقتصادی تاکید نمودند.

دکتر سیروس امیری معاون پژوهشی دانشکده زبان و ادبیات به ظرفیت کم‌نظیر دانشگاه کردستان در حوزه مطالعات زبان، ادبیات و فرهنگ کردی اشاره نمودند و این فرصت را برای اساتید و دانشجویان علاقمندان دانشگاه آویرو بسیار مهم ارزیابی کردند. ایشان با اشاره به پتانسیل دانشگاه کردستان در مطالعه ادبیات ملل مختلف و داشتن ژورنال تخصصی بر گسترش همکاری‌های مشترک فرهنگی و چاپ مقالات پژوهشگران دانشگاه آویرو تاکید کردند. سپس دکتر پاور اظهار داشتند دانشگاه آویرو در حوزه مطالعات فرهنگی خاورمیانه فعالیتی نداشته است و در این خصوص با کمبود منابع مالی مواجه  است. اما چاپ مقالات مشترک و ایجاد فرصت‌های پژوهشی مشترک را ممکن توصیف نمودند.

 
  سپس دکتر بهروز چمن‌آرا رئیس پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه به معرفی پژوهشکده و گروه‌های تخصصی آن پرداختند. دکتر چمن‌آرا پژوهشکده را جوان اما با انگیزه و فعال خواند که در حوزه‌های مختلفی از جمله زبان، فرهنگ و تاریخ کرد پژوهش‌های ارزنده‌ای را به سرانجام رسانده است. ایشان بر آمادگی پژوهشکده برای همکارای با حوزه‌های مرتبط دانشگاه پرتغالی تاکید کردند.
 
 دکتر خلیل غلامی دانشیار گروه علوم تربیتی اظهار نمودند پتانسیل و انگیزه مناسبی جهت همکاری دوجانبه وجود دارد. ایشان 22 مرکز پژوهشی دانشگاه آویرو و پروژه‌های متعدد بین‌المللی دانشگاه کردستان با اشاره به نمونه‌ همکاری‌های بین‌المللی گروه علوم تربیتی را از مشخصات بارز دو دانشگاه توصیف کردند. دکترغلامی در ادامه موضوعاتی را در راستای تعریف پروژه‌های مشترک تحقیقاتی پیشنهادات دادند.

دکتر آرمان احمدی‌زاد مدیر گروه مدیریت بازرگانی ضمن معرفی گروه، پیشنهاداتی در خصوص برقراری برنامه تبادل دانشجویان و برگزاری کنفرانس‌ها و سمینارهای مشترک بیان نمودند.در تکمیل معرفی دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان، دکتر هوشمند علیزاده بر پتانسیل موجود در دانشگاه و استان در خصوص موسیقی به ویژه موسیقی کردی و همچنین همکاری در زمینه پروژه‌های توسعه پایدار تاکید کردند. 

 
 در ادامه دکتر آزاد همتی مدیرگروه روان‌شناسی دانشگاه با اشاره به همکاری‌های بین‌المللی گروه با دانشگاه‌هایی از کشورهای دانمارک و کانادا، آمادگی گروه روان‌شناسی را در جهت همکاری‌های‌ بین‌فرهنگی اعلام داشتند. سپس دکتر خالد احمد‌زاده رئیس دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، بر اهمیت تبادل دانشجو تاکید کردند و با ذکر 8 ژورنال منتشر شده توسط دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، تعاملات و همکاری‌های دوجانبه را در ارتقای جایگاه علمی دو دانشگاه مثبت ارزیابی کردند.
 
  در پایان جلسه، دکتر شفیعی و دکتر پاور ضمن تشکر از حضور و توجه حاضرین در جلسه، بر اشتراک‌گذاری فایلهای تهیه شده دو دانشگاه و ارتباط گروه‎های آموزشی به منظور توسعه ارتباطات بیشتر تاکید کردند.

دانشگاه آویرو که در سال 1972 تاسیس شده است، با بیش از 13000 هزار دانشجو و 1100 عضو هیات علمی در جمع 150 دانشگاه جوان جهان و 5 دانشگاه برتر کشور پرتغال قرار دارد. شایان ذکر است پیشتر دو جلسه مجازی بین دو دانشگاه به ترتیب در حوزه‌های مهندسی و علوم پایه برگزار شده است. 

جهت دانلود گزارش کامل هر جلسه اینجا کلیک کنید

 
منبع: مدیریت امور بین‌الملل
 
برچسب‌ها:

مدیریت امور بین‌الملل

ویژه

 
پورتال اخبار